nedjelja, 22. listopada 2017.

#TV: Kronike Times Squerea (The Deuce, HBO, 2017.)




Nakon nedavnog neuspješnog pokušaja sa serijom The Vinyl, TV kuća HBO ponovno oživljava nostalgiju za prošlim vremenima koja su često daleko od idiličnih, ali su definitivno oblikovala sadašnjost u kojoj živimo.
Uspješno smo se vratili u 1980-te, a za to nije zaslužan tv program koji je baziran na reprizama akcijskog opusa Buda Spencera, već putem glazbe iz toga razdoblja koja je u zadnje vrijeme ponovno popularna na radio postajama, u klubovima i na TV-u.
Scenaristi David Simon i George Pelecanos, koji su prethodno uspješno surađivali na seriji Žica (The Wire), producirane od strane HBO-a u vremenskom razdoblju od 2002. do 2008. godine, vraćaju nas sa serijom Kronike Times Squerea (The Deuce) u New York 1970-ih godina.
Uz ovu TV seriju, kao učinkovito sredstvo kojim možemo probuditi nostalgiju za prošlim vremenima preporučio bih TV program VH1 Classic, kojim putujemo kroz vrijeme u svijetu popularne glazbe i možemo užìvati u glazbi koja je stvarana u vremenskom razdoblju od 1970-ih do 2000-ih godina. Nostalgičari će brzo istaknuti zaključak s kojim se i ja slažem: svijet glazbe bio bi ljepši bez neartikulirane EDM glazbe, jednodnevnih pop hitova i jeftinog blink-blink mentaliteta novog rapa...
Uspoređujući ovu seriju sa, na prvi pogled sličnim TV serijama ili projektima, uz Kronike bih spomenuo, po mojem mišljenju slabije pokušaje TV kuće HBO pod naslovom The Vinyl, te pretenciozan Netflixov projekt The Get Down.
Serija The Vinyl prikazuje glamurozni stil života newyorkškog Rock & Roll glazbenog producenta, čija radnja je smještena u 1970-te godine, a koja je meni osobno bila teško gledljiva te sam uz velike napore pogledao nekoliko epizoda i odustao, dok je serija The Get Down na pretenciozan prikazuje korijene hip hop kulture u New Yorku kroz priču o odrastanju tinejdžera u Južnom Bronxu na toliko loš i teatralan način da sam odustao nakon što sam pogledao pilot epizodu. Jednostavno nije bilo kemije koja bi zadržala moju pažnju niti je proradila solidarnost kako bih dao drugu šansu ovoj seriji. Ono što je zajedničko u oba projekta je prikazivanje Velike Jabuke, kako često tepamo gradu New Yorku, za vrijeme razvoja glazbenih stilova koji su danas dio popularne kulture, no o uspješnosti i feedbacku od strane publike i kritike govori činjenica da oba projekta ne ulaze u svoju drugu sezonu i smatraju se promašajem, za što po mojem mišljenju nije kriv odabir teme, nego način na koji je tema razrađena.
U središtu priče Kronike Times Squerea nalaze se blizanci Vincent i Frankie Martino, koje je odlično odigrao glumac James Franco nakon što je po mojem mišljenju prethodno odigrao solidnu rolu u mini-seriji TV kuće Hulu 11.22.63 koja je kreirana prema SF-triler noveli Stephena Kinga. Na početku serije Vincent zarađuje za život radeći u 2 lokala, a kako se priča razvija prihvaća posao voditelja bara čiji su vlasnici visoko rangirani članovi newyorkškog ogranka talijanske mafije povezani sa braćom Gambino. Za razliku od njega Frankie se prepustio životnom stilu koji uključuje kockanje, igranje pokera, klađenje, i nerijetko je tražen od strane lokalnih kamatara zbog neredovitog vraćanja zajmova. Njihova životna priča zakomplicirala se u trenutku kada Vincentu njegovi poslodavci ponude vođenje tzv. salona za masažu u kojem bi se nudile seksualne uloge. Vincent je u kompleksnoj situaciji iz razloga što braća Gambino ne prihvaćaju kada im netko kaže ne, radi se o začaranom krugu iz kojeg se najčešće izlazi sa višestrukim prijelomima ekstremiteta u boljem slučaju ili plivajući u rijeci Hudson sa betonskim cipelama na stopalima u lošijoj varijanti. Vincent se u početku zahvaljuje na ponudi, no nakon razgovora sa sestrinim mužem, koji zbog zdravstvenog stanja nije više u mogućnosti naporno raditi na gradilištu predomišlja se i preuzima novi posao.
Treći ključni lik je prostitutka Candy, koju igra glumica Maggie Gyllenhaal. U njezinoj priči,kao u dokumentarnom filmu realno nam je prikazan svijet prostitucije u kojem živi Candy, inače majka dječaka za kojeg se brine  baka. U ovom segmentu plastično nam je prikazan ulični život preko mreže svodnika i prostitutki, ponekad brutalan svijet u kojem nasilni svodnici vrše pritisak na svoje prostitutke, svijet u kojem postoje zlatna ulična pravila preživljavanja koja Candy krši jer djeluje samostalno bez zaštite svodnika što dodatno ugrožava njezinu sigurnost. Jedan od detalja u kojem se oslikava taj svijet je razgovor između dvojice svodnika kada dogovaraju prodaju mlade prostitutke jer jedan od njih misli da je djevojka premlada za posao pa će ju prepustiti drugome za razumnu svotu, uz pojašnjenje kako rade trade kao što se trade-aju košarkaški igrači u NBA Ligi.

U seriji Kronike Times Squerea sa glazbenog aspekta naglasak je stavljen na popularnu i crnu funk glazbu iz razdoblja u kojem se odvija ova TV serija. Ta glazba definitivno služi kao podloga u scenama kada izlazi iz juke-boxova u zadimljenim lokalima ili kada ju čujemo iz jurećih automobila na prometnim ulicama Velike Jabuke. Serija je snimana kao filmska verzija 1971. godine koja je snimljena iste godine, a ne kao verzija 1971. godine snimljena 2017. godine, što su htjeli postići članovi ekipe sa snimanja i u čemu su po mojem mišljenju i uspjeli. 
Za kraj ove objave od glazbe sam odabrao naslovnu temu Curtisa Mayfielda pod nazivom "(Don't Worry) If There's a Hell Below, We're All Going to Go"Booker T. & The M.G's sa pjesmom "Melting Pot".







Podaci koji zaslužuju da se spomenu: 
-Vanja Černjul član Hrvatske udruge snimatelja direktor  je fotografije ove odlične serije.
-američki rapper Method Man postio je kosu, nabavio ljubičasto odijelo i obogatio je svoju glumačku karijeru kao jedan od svodnika. 

nedjelja, 1. listopada 2017.

#MUSIC:Latin Trap scena

                Nakon zadnjih objava u kojima sam pisao o prošlosti i sadašnjosti žanra reggaetone, nastavljam priču vezanu uz Puerto Rico, gdje je unazad par godina razvijena jaka underground tzv. Latin Trap scena čiji predstavnici (kao na primjer portorikanski izvođač pod imenom Bad Bunny) polagano izlaze iz underground sfere i ostvaruju solidan komercijalni uspjeh. Dobar primjer tog procesa ostvario je B. Bunny u kolaboraciji sa kolumbijancem J. Balvinom u pjesmi "Si Tu Novio Te Deja Sola", te u suradnji sa portorikanskim reggaetone izvođačem Yandelom u pjesmi "Explicale".






Trap je glazbeni izričaj koji je nastao u južnim državama S.A.D.-a  1990.-tih godina, kao odgovor na East coast- West Coast priču koja je dominirala u hip hopu toga razdoblja ili pak kao evolucijski korak dalje hip hop žanra koji umjesto sampliranja starog jazza ili funka u produkciji koristi elektronske ritam mašine i nabrijane psihodelične sintisajzere. Naziv žanra proizlazi iz uličnog naziva Trap house, koji bi se mogao prevesti kao mjesto gdje se proizvodi i prodaje droga. Teme i motivi u Trap pjesmama su kriminalne radnje, seks, droga itd...
   Iz opasnih kvartova Atlante i Houstona gdje se tzv. lean -rekreativna droga koja se radi od sirupa za kašalj koji sadrži kodein-  pije kao voda, Trap se proširio planetom i nalazi se na svakom koraku. Posljedica komercijalnog proboja dovela je do toga da sada možemo poslušati latino-američki Trap, hrvatski Trap, indijski Trap itd...
       Tzv. Latin Trap je brzorastući podžanr Trapa koji je u zadnje vrijeme toliko popularan da su i reggaetonerosi - reggaetone izvođači i producenti, počeli mijenjati glazbenu podlogu koju uobičajeno koriste, odnosno sa tzv. Dem Bow ritma prelaze na Trap izričaj i elektronske ritam mašine.
     Tako je bivši reggaetoneros Farruko izjavio da se ugodnije osjeća u Trap vodama gdje puno više može eksperimentirati sa zvukom. Sa njegovog albuma "TrapXficante" možete u nastavku poslušati pjesmu "Cha, Cha,  Cha" na kojoj je ugostio Jacoba Forevera.


    A koliko su žanrovi isprepleteni pokazao nam je portorikanski izvođač Ozuna sa svojim albumom Odisea i brojnim gostovanjima u pjesmama drugih izvođača. Pa tako uspješno balansira od reggaetona na pjesmi "Cumpleanos" sa reggaetone šampionom Nickyjem Jamom, preko latin trapa u kolaboraciji sa Wisinom, već spomenutim Bad Bunnyjem, De La Ghettom, Archangelom, Norielom i Almightyjem u remixu pjesme "Escapate Conmigo", pa sve do romantičnog bachatas stila u pjesmi "Sobredosis" sa Romeom Santosom.