srijeda, 27. rujna 2017.

#MUSIC: Reggaetone vol. 2, trenutni i budući hitovi

          Nakon upoznavanja se korijenima Reggaetone glazbe, o čemu sam pisao u prethodnoj objavi na blogu, sada ćemo se baviti sa recentnim izvođačima i recentnim hitovima koji su izdani ove i prošle godine.
     Tijekom siječnja 2017. godine na You Tubu objavljena je pjesma "Despacito" u izvedbi portorikanskog dvojca Louisa Fonsija i Daddyja Yankeeja. U nekoliko narednih mjeseci "Despacito" će postati veliki hit, kao i Macarena iz 1995. godine izveden na španjolskom jeziku i koji je jednako uspješno poharao top liste na planetarnoj razini. Na top listama kao što je poznato, uglavnom vladaju pjesme koje su otpjevane ili izvedene na engleskom jeziku. Trebalo je proći dvadesetak godina da se pjesma izvedena na španjolskom jeziku ponovno popne na tron. 
     Sam broj prikazivanja video spota pjesme "Despacito" na You Tubu se od siječnja eksponencijalno povećavao, te je trivijalan podatak da u ovom trenutku ima 3,8 milijardi pregleda. Tajna uspjeha pjesme je u tome što su spojene vokalne dionice Luisa Fonsija i Daddyja Yankeeja, koje se na prvo slušanje čine teško spojive i koje zvuče kao da se radi o dvije odvojene pjesme, no međutim produkcija je spojila nespojivo i hit je rođen. Kao što je i očekivano na valu uspjeha ove pjesme, latino-američka urbana pop glazba lakše je pronašla put do većeg broja slušatelja. 
            Tome u prilog govori i podatak kako je ovih dana na streaming servisu iTunes drugi najveći broj pregleda iz svijeta latino-američke glazbe ostvarila pjesma J. Balvina pod naslovom "Mi Gente". Ista će vjerojatno ubrzo detronizirati "Despacito" u remixu sa kanadskom pop senzacijom Justinom Bieberom, koja se trenutno nalazi na prvom mjesto po broju pregleda između svih latino-američkih izvođača.
             Pjesma "Mi Gente" je nastala u kolaboraciji sa francuskim DJ-em i producentom Willy Williamom, kao odgovor izvođača na izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je u svojoj predsjedničkoj kampanji najavio izgradnju zida na granici S.A.D-a i susjednog Meksika. Uloga glazbe prema autorima ove pjesme je povezivanje različitih kultura, dok su u istom trenutku vrlo glasni oni kojima je draže građenje zidova i stvaranje podjela. 



            J. Balvin je prošle 2016.  godine izdao svoj četvrti album pod naslovom Energia, radi se o albumu koji je nagrađen latinoameričkim Grammyjem, na kojem je surađivao sa hrpom producenata. Lista je dugačka pa uključuje, od sveprisutnog američkog producenta Pharella Williamsa koji je pjesmu "Safari" odpjevao na španjolskom jeziku, i u  nju utkao elemente hip-hopa u reggaetone ritam, do kolumbijskih reggaetone producenata Skya i Mostyja koji u pjesmi "Sigo Extranandote" surađuju sa J .Balvinom. Obje pjesme možete pogledati i poslušati u nastavku.







          Na kraju ove objave vraćam se na spomenutog Daddyja Yankeeja, portorikanskog kralja Reggaetona koji je 2004. godine popularizirao žanr sa hitom "Gasolina". Nesuđeni baseball igrač je u suradnji sa portorikanskim simfonijskim orkestrom ukazao na probleme žena tijekom borbe sa rakom dojke. Kako zvuči karakterističan agresivan rap Daddyja Yankeeja, hip-hop ritam i muziciranje simfonijskog orkestra u pjesmi pod naslovom "Yo Contra Ti" možete pogledati u nastavku.





nedjelja, 17. rujna 2017.

#MUSIC: Priča o Reggaetonu, od "Dem Bow" ritma sa Jamajke do mainstreama urbanog popa

       Mjesto gdje je počela priča o Reggaetonu je zeleni karipski otok Jamajka. Jamajka je ujedno mjesto na kojem je nastao Reggae, glazbeni pravac za koji možemo reći da je definitivno najveći legalni izvorni izvozni proizvod te države, uz ostale novije i starije jamajčanske glazbene derivate kao što su Dub, Dancehall, Raggamuffin itd. Kažem legalni, obzirom da postoje i ilegalni izvozni kanali s tog otoka koji distribuiraju značajne količine obožavane biljke rastafarijanaca, no međutim izvoz te biljke ne utječe na izračun  BDP ove karipske države.

       Za naš početak logičan je izbor objasniti porijeklo prepoznatljivog ritma koji krasi više od 80% Reggaetone produkcije. Nakon kratkog istraživanja dolazimo do 1990. godine i do pjesme pod nazivom "Dem Bow" koju izvodi jamajčanski reggae umjetnik Shabba Ranks, dok produkciju ove pjesme potpisuje Bobby Digital, a istu možete poslušati na linku ispod.

     U pjesmi Shabba Ranks propagira homofobne stavove uz svojevrsnu kritiku zapadnjačkog stila života i svega što on predstavlja gledano iz pozicije rastafarijanskih pobunjenika protiv kolonijalizma. Pjesma koristi "Kukunkun/Poco Man Jam" riddim koji je producirao jamajčanski producentski duo Steely & Clevie, dok je ta pjesma temeljena na pjesmi Gregory Pecka i Red Dragona. Kao i svaka nepredvidljiva životna priča, Shabba Ranks vrlo vjerojatno nije imao pojma da će "Dem Bow" ritam biti temelj jednog popularnog glazbenog pravca koji dvadesetak godina kasnije osvaja top liste diljem naše planete.
      Trivijalan je podatak da bi Bobby Digital izgradio barem dvije vile na brdu iznad Los Angelesa da je sudskim putem tražio zaštitu svojeg ritma, no koliko je poznato Bobby Digital se nije time zamarao. Inače Bobbyja Dixona, poznatijeg pod imenom Bobby Digital ne treba zamijeniti sa članom Wu Tang Clana RZA-om, američkim hip hop producentom koji je svoj alter ego Bobby Digital javno objavio 1998. godine prvim samostalnim albumom "Bobby Digital In Stereo".
      Samo ime Reggaetone izmislio je 1995. godine DJ NelsonDJ i producent koji je tražio naslov za svoj album i odigrao značajnu ulogu u razvoju Reggaetona. Rođen je u San Juanu na Puerto Ricu, gdje je počeo djelovati u Reggaetone glazbenom pokretu, koji je tada kao striktno underground pokret uglavnom zamišljen po uzoru na američku hip- hop i jamajčansku reggae kulturu. U oba glazbena izričaja, kao i u Reggaetonu ključni element je vokalna izvedba MCja i/ili pjevač i njegova poruka koja je upućena publici. Izvođači se izmjenjuju na mikrofonu uz ponavljajuće ritmove koje selektira DJ. Vokalna izvedba i produkcijski izričaj mješavina su žanrova, u početnom razdoblju razvoja žanra Reggaetone je inspiriran raggamuffinom, reggaeom, hip hopom i tradicionalnom karipskom glazbom, a ta široka baza seže do današnjih utjecaja elektronike, r&b-ja, trapa itd.
        Velik utjecaj na nastanak Reggaetona  imao je i jedan stariji žanr koji se naziva Reggae En Espanol, a nastao je kao posljedica iseljavanja Jamajkanaca u Panamu, gdje su isti tijekom 1970.-tih godina doseljeni kao radna snaga, te su očuvanjem svoje reggae kulture stvorili vrstu reggaea u kojem se spaja pjevanje na španjolskom jeziku sa reggae i dancehall glazbenim podlogama. U samom početku radilo se o obradama dancehall hitova sa Jamajke na španjolskom jeziku. S obzirom da španjolski jezik govori oko 500 miliona ljudi na našoj planeti, nije potrebno naglašavati koje su marketinške mogućnosti bilo kojeg glazbenog žanra na rečenom jeziku, pogotovo uzimajući u obzir veliko govorno područje Sjeverne i Južne Amerike, koje je definitivno realizirao upravo Reggaetoone, odnosno njegova urbana pop inačica. 
        Reggaetone je u petnaestak godina iz rane underground faze u 1990-tima, kada je bio zabranjivan od strane nadležnih vlasti Puerto Rica i  prozvan kao "Musica Negra", došao do crossover razdoblja u kojem su utjecaji drugih, uglavnom popularnih žanrova bili toliko veliki da se Reggaetone spojio sa popom, hip hopom, r&b-jem i drugim stilovima tako da je prozvan novim nazivom Reggaetone Latino. U crossover razdoblju marketing koji stoji iza glazbene produkcije pogurnuo je Reggaetone glazbu širem mainstream tržištu Latinske Amerike što je dovelo do sadašnjeg razdoblja u kojem popularna inačica Reggaetonea vlada popularnom urbanom glazbom i osvaja vrhove ljestvica diljem svijeta. Reggaetone i njegove korijene, povijest i razvoj obradio je Wayne Marshall u svojoj knjizi pod naslovom: "Dem Bow, Dembow, Dembo: Translation and Transnation in Reggaetone".
          Za završetak današnje priče o Reggaetonu odabrao sam nekoliko Reggaetone pjesama koje su obilježile posljednje razdoblje u kojem se promovirao u urbani pop mainstream glazbeni pravac koji nerijetko izbacuje popularne hitove. Za početak sam izabrao Nicky Jama sa svojim hitom iz 2014. godine pod nazivom "Travesuras", te pjesme dvojice kolumbijskih izvođača: Malume pod nazivom "Felices los 4" i pjesmu J. Balvina pod nazivom "Mi Gente" na kojoj surađuje sa Willy Williamom, obje izdane u ovoj godini.