nedjelja, 17. siječnja 2016.

Throwback Sunday: De La Soul- zlatno doba hip hopa drugi dio

Kao u velikoj većini epizoda u povijesti hip hopa, mjesto događanja priče je New York, godina je 1987,  srednjoškolski trio iz Long Islanda pod radnim imenom De La Soul radi svoju prvu demo snimku "Plug Tunin"
Članovi projekta su  Kelvin Mercer A.K.A. Posdnuos, Mercenary, Plug Wonder Why, Plug One, David Jude Jolicoeur A.K.A. Trugoy the Dove, Dave, Plug Two i Vincent Mason A.K.A. P.A. Pasemaster Mase, Maseo, Plug Three, Baby Huey.
Prince Paul ( legendarni producent i  član grupe The Stetsasonic-a ) dolazi u kontakt sa  članovima hip hop grupe De La Soul te odrađuje produkciju prvog albuma pod naslovom "3 Feet High And Rising". Prethodno navedeni album izdan je 1989. godine i pravo je remek djelo hip hopa,  te predstavlja jedan od najboljih projekata hip hop glazbe te je uvelike  popularizirao čitav hip hop pokret i modernu urbanu glazbu crne populacije S.A.D.-a. 
Album je bio toliko hvaljen i prihvačen, i to ne samo od publike koja je preferirala crnu glazbu nego i od glazbene kritike uopće, te je po mišljenju nekih glazbenih kritičara proglašen jedim od najutjecajnijih albuma u povijesti popularne muzike, dok je po mišljenju novinara  uglednog NME-a  "3 Feet High And Rising"  proglašen je albumom godine te davne 1989.
Treba naglasiti kako u to vrijeme hip hop definitivno nije koketirao sa popularnom glazbom koju volimo zvati mainstream. Lagano dolazim do zaključka da su u neku ruku De La Soul sa svojom mega popularnošću na MTV-u i nebrojenim puštanjem u eteru radio stanica diljem planete zapravo zakucali na vrata mainstreama. Razlog prethodno navedenom možemo naći djelomično u zasičenosti u tadašnjoj popularnoj glazbi,a hip hop je nudio nešto originalno, novo i zanimljivo. Inače je produkcijski izričaj u glazbenom smislu bio u maloj mjeri pomaknut na zaboravljenu muziku i stare ploče koje su izvađene iz arhive roditelja članova grupe.  Prince Paul i članovi trija su svojim studijskim igračkama semplirali sve stilove crne glazbe sa albuma koji su počeli skupljati prašinu, i to prvenstveno materijal koji se njima sviđao pa se definitivno može govoriti o eksperimentalnom aspektu koji je naglašen u produkciji, prvenstveno kao nešto novo u tom trenutku, iako se zapravo radilo o recikliranju i uporabi samplova  starije crne glazbe.
Ono što su De La Soul predstavljali u to vrijeme bio je svježi i inovativni val u hip hopu koji je naglasio pozitivnu poruku u tekstualnom smislu pa i u vizualnom. Iz same grafičke izvedbe covera albuma  očita je evolucija hip hop izvođača u umjetnike u punom smislu riječi, te je naglašena promjena predodžbe šire javnosti o hip hop izvođaču od uobičajenog imidža žestok dečka iz geta sa debelim zlatnim lancem i sa debelim policijskim dosjeom punog gang-nasilja i ostalih uobičajenih geto kriminalnih radnji kao što su dilanje droge, obiteljsko nasilje ili barem vožnja pod utjecajem opijata i alkohola itd.
Singl kojim danas podsjećam na ovu legendarnu hip hop grupu je "Me, Myself And I", prvi hip hop hit u pravom smislu riječi u kojem Prince Paul i De La Soul koriste sample iz stvari "(Not Just) Knee Deep " izdanu davne 1979. godine. Ovim singlom revitaliziran je lik i djelo neponovljive P-Funk legende Georga Clintona i Funkadelica koji je kao  što je dokazano uspjehom ove stvari bio nekoliko svjetlosnih godina ispred svoga vremena. 
De La Soul su se sa singlom "Me, Myself And I" probili na 34. mjesto Billoboardove ljestvice i na 1. mjesto R&B Chart-a.